چگونه برای سایت خود، دامنه انتخاب کنیم؟

3

انتخاب دامنه یا دامین، دومین گام پس از مشخص کردن هدف از طراحی سایت است. با سایت دختر پارسی همراه باشید.

نکاتی پیرامون انتخاب دامنه برای سایت

انتخاب دامنه
انتخاب دامنه

انتخاب دامنه یا دومین، دومین گام پس از مشخص کردن هدف از طراحی سایت است. با سایت دختر پارسی همراه باشید. نام دامنه باید کوتاه، ترکیبی از دو کلمه یا برند محصول فروشگاه باشد. این نام باید ترجیحاً فاقد هرگونه نماد یا عدد باشد. یعنی صرفاً شامل حروف باشد. این نام باید قابل تلفظ باشد و به ذهن سپاری آن، راحت و سریع باشد. دامنه ها می توانند بسته به موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان و هدف از ایجاد و راه اندازی سایت، متفاوت باشند.

اگر دامنه و پسوند موردنظر شما، قابل ثبت باشد یعنی اینکه قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد، می‌توانید آن را به نام خود ثبت کنید. دامنه ها، اعتباری هستند. به این معنا که باید سالانه و یا هر ۵ سال یکبار، تمدید شود.

این امکان نیز وجود دارد که دامنه موردنظر شما، قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشد اما به دلایلی، دیگر آن را تمدید نکرده باشد. با استفاده از لینک سایت آرشیو می توانید تاریخچه ثبت دامنه مورد نظرتان را مشاهده کنید.

اگر دامنه موردنظر ما قبلاً ثبت شده باشد، چکار کنیم؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، گاهی ممکن است در تعیین دامنه، دچار مشکل شویم. یعنی نام دامنه انتخابی ما، قبلاً ثبت شده باشد و ما برای ثبت آن دچار مشکل شویم. شاید در این زمان، کنجکاو شوید که بدانید این دامنه را چه کسی، از چه زمانی ثبت کرده و چه مطالبی در این سایت قرار دارد. احتمالاً اولین اقدامی که به ذهن شما می رسد، این است که نام دامنه را در اینترنت جستجو کنید و محتوای دامنه را مشاهده کنید.

پس از بررسی صفحه اول و عناوین مطالب، احتمالاً به دنبال قسمت «درباره سایت» یا «تماس با ما» می گردید. اما سایت دختر پارسی راه دیگری نیز به شما معرفی می کند. سایت «هو ایز» به شما این امکان را می دهد که اطلاعات دقیقتری درمورد مالک سایت و تاریخ ثبت دامنه را بدست آورید.

گاهی ممکن است دامنه ثبت شده باشد اما وقتی آدرس آن را جستجو می کنید، هیچ مطلبی به شما نشان نمی‌دهد. این رویداد، به ۲ دلیل ممکن است رخ داده باشد. یکی اینکه اعتبار هاست متصل به دامنه، تمام شده باشد و یا اینکه اصلاً دامنه به هاست متصل نشده باشد. یعنی اینکه شخص فقط دامنه را ثبت کرده و سایتی راه‌اندازی نکرده است.

برخی افراد صرفاً جهت سودجویی، دامنه را ثبت می کنند. به این امید که شخصی بعدها حاضر باشد با قیمتی گزاف، آن دامنه را خریداری کند.

اگر شما حاضر به خرید و پرداخت هزینه توافقی با مالک دامنه موردنظر باشید، با اطلاعات دریافتی از سایت هو ایز، با مالک صحبت کنید. یا اینکه تاریخ انقضای دامنه را یادداشت کرده و منتظر بمانید تا اعتبار اجاره دامنه منقضی شود. اگر در آن تاریخ و روز بعد از آن،دامنه تمدید نشد، سریعا جهت ثبت آن اقدام کنید. زیرا هیچ سازوکاری جهت رزرو دامنه، تاکنون ارائه نگردیده است.

Fahimeh Javadian

فهیمه جوادیان؛ کارشناس ارشد اقتصاد، مترجم مقالات انگلیسی به فارسی، علاقه مند به طراحی سایت، هنر و زبان آلمانی

3 thoughts on “چگونه برای سایت خود، دامنه انتخاب کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

رتبه الکسا سایت من چند است؟

چ آبان ۲۹ , ۱۳۹۸
رتبه الکسا چیست و چه کاربردی دارد؟ سایت دختر پارسی لینکی به شما ارائه می دهد تا رتبه الکسای سایت موردنظر خود را پیدا کنید.
الکسا چیست

فهرست مطالب

نوشته های جدید