ارتباط خیابان جردن و اهمیت هدفگذاری

آیا علت نامگذاری خیابان جردن رو میدونید؟ هیچ فکر کردید که چرا یکی از بزرگترین خیابون های تهران به نام یک آمریکایی نامگذاری شده و با وجود کوشش های چندین ساله برای نامگذاری این خیابون به آفریقا و بعد به ماندلا هنوز هم همه بهش میگن جردن؟! مردم تهران ناخواسته به این آمریکایی که زبون فارسی رو با لهجه شیرینی صحبت میکرد و از کودکی در ایران زندگی کرده بود و در ادامه سال های زیادی از عمرش رو در ایران گذروند وفادار موندن! بله دکتر جردن رییس دبیرستان البرز تهران بود و به آموزش در ایران با تربیت افراد نخبه در دبیرستان البرز کمک کرد. حالا ربط دکتر جردن با اهمیت هدف گذاری رو بگم:

⚫️دکتر جردن یک روز برفی دانش آموزان البرز رو به بالکن آورد و سه نفرشون رو این سوی حیاط گذاشت و ازشون خواست برن و برسن به دیوار روبروشون (که یک پهنه چندین متری بود) و سه نفر دیگه رو اون سوی حیاط گذاشت و گفت برن برسن به درخت های روبروشون (که هدف مشخصی بود) و از دانش آموزایی که در بالکن بودن خواست به رد پای اون دو دسته روی برف ها نگاه کنن! ⚪️و حالا شما فکر میکنید آیا رد پای اون سه نفری که به سمت دیواری گسترده رفته بودن روی برف ها به تمیزی و مرتبی اون سه نفری بود که هر کدوم مستقیم به سرعت به سمت هدفی مشخص یعنی درخت روبرو رفته بودن؟ 🔻کدوم سه نفر زودتر به هدفشون رسیدن؟ 🔺وقتی هدف مشخصی دارید بهتر و سریعتر حرکت می کنید.

نویسنده مطلب: آقای محمد نعیمی

منبع: لینکدین

زندگی نامه دکتر جردن:

ساموئل مارتین جردن


تصویر مدرسه دبیرستان البرز تهران

عکس یادگاری در مقابل سالن مک کورمیک کالج آمریکایی تهران، در سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی

ساموئل مارتین جردن (به انگلیسی: Samuel Martin Jordan) (۱۸۷۱–۱۹۵۲ م) معلم و مبلغ مسیحی آمریکایی بود. وی از سال ۱۸۹۹ تا سال ۱۹۴۰ ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانی و سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.

خیابان جردن تهران (بعدها بزرگراه آفریقا) به افتخار وی نامگذاری گردید.

جردن در سال ۱۸۷۱ میلادی در نزدیکی شهر یورک در پنسیلوانیا به دنیا آمد. پس از تحصیل در دبستان و دبیرستان در سال ۱۸۹۵ میلادی از کالج لافایت درجه B.A (لیسانس) گرفت. در سال ۱۸۹۸ درجه کارشناسی ارشد علوم الهی (M.A) از دانشگاه پرینستون را دریافت کرد. در سال ۱۹۱۶ کالج لافایت او را با درجه D.D (دکتر در حکمت و فلسفه) به رسمیت شناخت و در سال ۱۹۳۵ میلادی از کالج واشنگتن و جفرسون بدرجهٔ دکترای حقوق نائل شد.

دکتر جردن در سال ۱۸۹۸ میلادی (۱۲۷۸ خورشیدی) به ایران آمد و یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت. در سال ۱۹۱۳ میلادی (۱۲۹۲ خورشیدی) با راه‌اندازی کلاس‌های باقی‌مانده دوره دوازده‌ساله دبیرستان تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۸ میلادی (۱۲۹۷ خورشیدی) اولین ساختمان شبانه‌روزی که در آن زمان، سالن مک‌کورمیک (Maccormick Hall) نامیده می‌شد و یک ساختمان دیگر پایان یافت.

به پاس خدمات فرهنگی وی در ساخت دبیرستان البرز، در دوران قاجار و پهلوی دو مدال و نشان به او عطا شد:

ساموئل ام جردن، در سال ۱۳۱۹ خورشیدی از ایران به آمریکا بازگشت.

دکتر جردن پس از بازگشت به آمریکا، در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی، دوباره به ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران را وطن دوم خود می‌نامید و همواره از آن به نیکی یاد می‌کرد. وی در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی، در ۸۱ سالگی در آمریکا در گذشت.

در سال ۱۳۲۶ هجری خورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرز برگزار شد و نیم تنه سنگی وی را که استاد ابوالحسن صدیقی تراشیده بود، در کنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعداً به کتابخانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتقل گردید.

بلوار نلسون ماندلا در شمال تهران، در زمان رژیم پهلوی، به یادبود وی خیابان جردن نام گرفته بود، نامی که هنوز هم به‌طور غیر رسمی کاربرد دارد.

کتابی به نام «روش دکتر جردن» به قلم شکرالله ناصر در دیماه ۱۳۲۳ در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستان پرداخته‌است.

مرکز ایران‌شناسی دانشگاه یوسی‌آی

مرکز ایران‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین در سال ۲۰۰۶ میلادی به همت یک ایرانی-آمریکایی به نام فریبرز مسیح و به نام «ساموئل ام جردن» تأسیس شد. هم‌اکنون مرکز ایران‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین دارای ۳ دوره تحصیلی و یک مرکز مطالعاتی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه یوسی‌آی است.

از دیگر بزرگان دربارهٔ او

ملک‌الشعرای بهار دربارهٔ او سروده‌است:

تا کشور ما جایگه جردن شد
بس خارستان کز مددش گلشن شد
این باغ هنر که دور از او بود، کنون
چشمش به جمال باغبان روشن شد

منبع: ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *