مراقبت از پوست

مراقبت از پوست:

پوست آینه ی سلامت درون ماست. پوست یکی از مهمترین بخش های بدن هر انسانی به حساب می آید، اما این طور که تجربه ثابت کرده معمولاً آقایان نسبت به این بخش از بدن خود توجه زیادی ندارند و فقط برخی از خانم‌ها آن را جدی می‌گیرند و از آن مراقبت می‌کنند. پوست نیازمند آن است که به صورت مستمر و مرتب، مورد مراقب‌های ویژه قرار بگیرد و به آن توجه خاصی شود. در این میان، برخی از قسمت‌های پوست بدن ما نظیر پوست صورت، بیشتر از بخش‌های دیگر نیاز به توجه دارند و اگر این پیگیری‌ها صورت نگیرد، فرد را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. خطوطی که با افزایش سن شما بر چهره‌تان نقش می‌بندد، نه پاک شدنی‌اند و نه صاف شدنی و اولین علامت مشهود افزایش سن شما هستند.

در مردان غالباً خطوط چهره دیرتر از زنان ظاهر می‌شود. زیرا معمولاً پوست آن‌ها ضخیم‌تر بوده و به علاوه با اصلاح کردن صورت، مرتباً سلول‌های مرده را از پوست برمی‌دارند.

خوابیدن‌های دیر هنگام در شب، فشارهای عصبی، مصرف غذاهای ناسالم و قرار گرفتن بیش از اندازه در مقابل نور آفتاب می تواند مشکلات زیادی را برای پوست بدن به وجود آورد. پوست ممکن است خشک و پوسته پوسته شود یا شکاف بردارد و نتواند دوباره خود را ترمیم کند. چیزی که همیشه به میزان زیاد در اطراف مردم وجود دارد و البته در بیشتر مواقع مردم آن را جدی نمی گیرند، آب است. برای آنکه پوستی شاداب و سالم داشته باشیم، نوشیدن روزانه 2 لیتر آب، لازم و ضروری است؛ به خصوص زمانی که فرد در منطقه ای مرطوب یا خشک زندگی می کند، نوشیدن این میزان آب امری بسیار حیاتی است و باید مقدار آن را افزایش داد. به جز نوشیدن آب به میزان زیاد، ویتامین C از جمله موادی است که با خوردن آن می‌توان سلامت پوست را تضمین کرد. این ویتامین می‌تواند از طریق میوه‌ها، حبوبات غنی شده مخصوص صبحانه و نان‌های غنی شده، جذب بدن شود. به جز این مواد، سیب زمینی نیز به عنوان منبعی مناسب برای ویتامین C به حساب می آید که با صرف این ماده، ظرف مدت زمانی بسیار کوتاه، ویتامین یاد شده در بخش‌های مختلف بدن جذب می شود.

مراقبت ازپوست با کمک مواد طبیعی و تازه، مثل روغن‌های طبیعی از جمله: روغن زیتون، روغن بادام شیرین، روغن آواکادو، روغن جوجوبا، استفاده از آب سبزیجات و استفاده همزمان آن از روغن های طبیعی و عصاره گیاهان می‌تواند پوستتان را صاف کرده و سلول‌های آن را تغذیه نماید .

یک مراقبت جامع از پوست باید شامل حداقل سه عنصر باشد :
1ـ پاک کردن
2 ـ تقویت کردن
3 ـ مرطوب ساختن

مراقبت های تکمیلی از پوست :

1 ـ پوسته برداری
2 ـ بخوردادن
3 ـ ماسک
4 ـ ماساژ

تأثیراسترس برپوست:

تأثیر استرس بر پوست، خود را به اشکال گوناگون نشان خواهد داد. اما معمولاً استرس در جهتی که پوست مستعد به ابتلا آن است خود را نشان خواهد داد و وضعیت وخیم موجود را بدتر می‌کند. استرس، اگرچه عامل آکنه نخواهد بود ولی آکنه در شرایط استرس زا وخیم‌تر خواهد شد. چون بالاپوست و یا لایه میانی پوست، انتهای رشته های عصبی را در خود جای داده است و این اعصاب پیامهای محیط خارجی را به مغز برده و پاسخ را برای نشان دادن واکنش مناسب به پوست می رسانند.

تمیزکردن پوست:

با پوست خود با ملایمت رفتار کنید، برای شستشو از لیف‌های بسیار نرم استفاده کنید و هنگام خشک کردن پوست ازحوله‌های لطیف و نرم استفاده کنید. زیرا حرکات تند و خشن و ساییدن پوست می‌تواند موجب التهاب و عفونت تمام یا قسمت‌هایی از پوست گردد. جوش‌های پوست خود را فشار ندهید و آن‌ها را نترکانید. با این کار تنها باکتری‌ها را به داخل پوست رانده و احتمال عفونت را افزایش می‌دهید .
همچنین اگزما و سپوریازیس نیز با استرس تشدید می‌یابد و احتمالاً کنترل آنها نیز دشوارتر خواهد گردید.

هنگام تمیزکردن پوستتان به نکات زیر توجه کنید: همیشه موهایتان را قبل از شروع کار، جمع کنید تا چرب نشود. مقداری کافی از کرم پاک کننده روی گونه ها، چانه، پیشانی و گردن بمالید. سپس با انگشتان از پایین به بالا و از داخل به خارج صورتتان را ماساژ دهید. نقاط حساس اطراف بینی، زیرچانه، گردن و نزدیکی لاله گوش را با دقت بیشتری تمیز کنید. همیشه از پنبه مرطوب برای پاک کردن صورت استفاده کنید، زیرا پنبه خشک، رطوبت پوست را از بین می برد. فرایند پاک کردن را چندبار تکرار کنید تا پنبه‌ای که با آن صورتتان را پاک می‌کنید، کاملاً تمیز شود. صورتتان را دوبار در شبانه روز، یک بار صبح و یک بار قبل از خواب پاک کنید.

اولین قدم مراقبت از پوست، تمیزکردن آن است. تعرق، چربی، گرد و غبار، لوازم آرایش، چرک و باکتری ها را نمی‌توان با شست وشوی معمولی پاک کرد. برای پاک کردن صورت از تمام این مواد مضر، به پاک کننده مناسب نیاز دارید. کرم‌های پاک کننده در منافذ پوست نفوذ و عمیقاً پوست را پاک می کند.

شستشوی صورت قبل از خواب و پاک کردن پوست از مواد آرایشی و گرد و غبارانباشته شده بر روی صورت بسیارمهم است و صبح‌ها کافی است که تنها صورت خود را با آب گرم آبکش کنید .

برای پاک کردن پوست‌های خشک و شستشو آن می توان یا از لوسیون‌های پاک کننده برای پوست‌های خشک استفاده کرد و یا صابون مناسب برای پوست‌های خشک از صابون‌های چرب و یا مرطوب کننده استفاده کنید که اغلب حاوی عناصر پاک کننده بیشتری هستند. مثل: صابون‌های گلسیرینه و شستشوی یک بار در روز برای این نوع پوست کافی است .
و برای پوست‌های چرب شستشوی دو تا سه بار در روز با استفاده از صابون مخصوص نوزادان و یا ساده و بدون عطر بسیار مناسب خواهد بود .

سعی کنید روش‌های آرام سازی و تنفس عمیق را بیاموزید. زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل استرس زیاد، تنفس سطحی و ناکارآمد است .
استفاده از ماساژ صورت در زمانی که آکنه نباشد همراه با یک کرم آرام بخش روش بسیارمناسبی برای کاهش استرس خواهد بود .
انجام ورزش‌های روزانه و خواب منظم بر روی سیستم ایمنی بدن و پوست اثر خواهد داشت. کشیدن سیگار  نیز اثرات بسیار ناخوشایندی برای پوست در برخواهد داشت.


جهت دانلود pdf مقاله اینجا کلیک کنید