استخاره با قرآن

استخاره به معنای درخواست خیر است. برای همه ما لحظاتی وجود داشته است که از مشورت با افراد، به نتیجه ای نرسیده ایم و نیاز به مشورت با نیرویی ماورایی و برتر از انسان داشته ایم. انجام استخاره با کتاب قرآن و استخاره با تسبیح، از روش هایی است که تا کنون زیاد به گوشمان خورده است.

انواع استخاره در اسلام:

استخاره مطلق:

در علوم اسلامی این استخاره، در واقع نوعی طلب خیر کردن است و دیگر فقط مربوط به مواقع شک و دودلی و تردید نیست.

استخاره مشورتی:

در علوم اسلامی این استخاره، بدین معناست که انسان با مؤمنان به اسلام مشورت کند تا به وسیله این مشورت، خدا خیر انسان را به زبان یکی از طرف‌های مشورت جاری نماید.

استخاره قلبی:

در علوم اسلامی این استخاره، بدین معناست که شخص از خدا طلب خیر کند و سپس به آنچه به دل و قلبش افتاد عمل کند.

استخاره با قرآن:

در علوم اسلامی این استخاره، بدین صورت است که شخص بعد از طلب خیر از خدا، قرآن را بگشاید و آیه اول صفحه دست راست را ملاحظه نماید، اگر آیه رحمتی یا امر به خیری باشد خوب است و اگر آیه غضب یا نهی از شرّی یا امر به شرّی یا عقوبتی باشد بد است و اگر دو پهلو باشد میانه‌ است.

استخاره با تسبیح:

در علوم اسلامی این استخاره، بدین صورت است که شخص میانه تسبیح را بگیرد و دوتا دوتا رد کند، اگر آخری جفت آمد، بد است و اگر فرد آمد خوب است.

استخاره با کاغذ (ذات الرقاع):

در علوم اسلامی این استخاره، بدین صورت است که شخص در سه عدد کاغذ بنویسد «بکن» و در سه عدد کاغذ دیگر بنویسد «نکن» سپس از خدا طلب خیر و عافیت کند، آنگاه آن‌ها را مخلوط کند و سه عدد از آن‌ها را بردارد، اگر در هر سه نوشته بود «بکن» یا «نکن» به آن عمل کند و در غیر این صورت، برداشتن کاغذ را ادامه دهد تا تعداد یکی از گزینه‌ها به عدد سه برسد و آنگاه بدان عمل کند.

نحوه استخاره با قرآن

این نوع تفأل، از آغاز دین اسلام و توسط پیامبر گرامی، به وجود آمده است. وضو می گیریم، سه بار صلوات می فرستیم و سه بار سوره توحید را می خوانیم. سپس این عبارت را می خوانیم:

اَللّهُمَّ اِنّی تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنی مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـی غَیْبِـکَ.

پروردگارا! به کتابت تفأّل می زنم و بر تو توکّل می کنم، پس تو نیز از کتاب خود، آن چه در نهان غیب تو پنهان است، به من نشان بده.

همچنین بخوانید: فال حافظ

http://www.taroot-rangi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *