پوست و انواع آن


دانلود رایگان مقاله «پوست و انواع آن»

پوست:

پوست بدن و صورت اگرچه ارتباط مستقیم با محیط بیرون دارد اما بافت بسیار ظریف و حساسی است که نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد. باید تمیز نگه داشت و علاوه برآن مواد مغذی به آن رساند که این کار هم از طریق تغذیه مناسب و هم از طریق مراقبت های بهداشتی پوست صورت می گیرد. از طرفی باید پوست را در مقابل عوامل حساسیت‌زا حفظ کرد.

شاید عده زیادی ندانند که چگونه از پوست خود محافظت کنند و یا این که عده‌ای از آن مراقبت می‌کنند اما نتیجه معکوس می گیرند. بنابراین برای حفاظت و مراقبت باید ساختار آن را شناخت و سپس برای داشتن پوست سالم اقدام کرد.

اگرچه اغلب خانم‌ها، تنها به زیبایی و درخشندگی پوست خود توجه دارند اما بهتر است بدانید که پوست، کارهای متعدد و مهمی برعهده دارد. پوست گسترده ترین عضو بدن است. درحدود دو متر مربع مساحت و سه تا سه و نیم کیلوگرم وزن دارد.

پوست یک ارگان حیاتی است که بدون آن هیچ موجودی قادر به ادامه حیات نیست. پوست بعنوان وسیع‌ترین عضو زنده بدن، درحقیقت یکی از پیچیده‌ترین، جالب‌ترین و پرکارترین اعضا نیز به شمار می‌آید. پوست از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است:

 1. 1. لایه داخلی
 2. 2. لایه ی میانی و بالا پوست
 3. 3. لایه ی خارجی یا بشره: شامل سلول هایی است که مرتب در حال بازسازی هستند.

سلولهای تازه و جوان درسطح زیرین لایه خارجی ساخته شده و به تدریج سلولهای پیرو مرده را به سطح بیرونی این لایه می رانند.درواقع هرسه تا چهارهفته سطح پوست کاملاً با سلول های تازه تعویض می گردد .با حمام گرفتن به راحتی می توان سطح پوست را از سلول های مرده پاک کرد اما لایه ی جدید محکم و قابل ارتجاع است.

وظایف پوست:

 • سیستم دفاع مکانیکی: حفاظت از بدن در برابر آسیب‌های مکانیکی، حرارت و تابش شدید نور
 • سیستم دفاع ایمونولوژیکی: جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی و ورود میکروب‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها به بدن
 • دفع برخی از مواد مضر حاصل از فعالیتهای متابولیسمی در سیستم گوارشی و کبد
 • حفظ هورمون‌ها و آنزیم‌های داخل بدن
 • انتقال پیام‌های حسی از طریق اعصاب به مغز و مراکز عصبی بعنوان یک عضو لامسه خارجی
 • ایفای نقش مهم در سیستم ایمنی بدن به کمک سلول‌های لانگرهانس
 • بیانگر نژاد هر فرد
 • مانع از تبخیر شدن آب بدن در جهت تنظیم حرارت بدن و سدی در برابر از دست دادن دمای داخلی بدن

 

انواع پوست :

شما چه قدر پوست خود را می شناسید؟
پوست را از نظر ویژگی می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد که عبارت است از: طبیعی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس که هریک دارای ویژگی متفاوتی است.

این که شما بدانید چه نوع پوستی دارید، برای رعایت نکات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا مراقبت نادرست از پوست به مشکلات متعددی ازجمله ایجاد آکنه و جوش سرسیاه منجر می شود.

 برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، تغییر در آب و هوا و دما از لوسیون های ضدآفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید. تمیز کردن و زدودن سلول های مرده و مرطوب کردن پوست به طور مرتب باعث شادابی پوست می شود. ازمحصولات بهداشتی ملایم استفاده کنید و از آرایش کردن بپرهیزید.

علاوه بر این با تشخیص دادن نوع پوست خود می توانید درخصوص تهیه محصول آرایشی و بهداشتی مناسب، تصمیم صحیحی بگیرید. ویژگی هر نوع پوست به ساختار ژنتیکی، رژیم غذایی، میزان استرس و محصولات آرایشی مورد استفاده ارتباط دارد. به مطلبی از «Readers digest» دراین خصوص توجه کنید.

1.     پوست خشک:

ویژگی این پوست از منافذ کوچک و نوعی ماده چربی به نام «sebum» که نقش محافظ و نرم کننده پوست را دارد، مشخص می شود و به علت کمبود رطوبت طبیعی، اغلب پوسته پوسته می شود. این نوع پوست ظاهر ظریفی دارد و نسبت به تغییرات اقلیمی مانند باد، دما و رطوبت آسیب پذیر است.

پوست خشک شکننده، شفاف و لکه دار است. برای پی بردن به این که آیا پوست خشک دارید یا نه، صورت خود را با آب بشویید و سپس خشک کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید.

اگر دستمال کاغذی به وسیله چربی پوست تغییر رنگ نداد، نشانه خشک بودن پوست است. این افراد اغلب هنگام شست وشوی صورت با آب خالی، احساس آزردگی می کنند. بهترین مراقبت برای این پوست مرطوب کردن آن است.

اما قبل از مرطوب کردن، بااستفاده از ماده تمیز کننده (scrub) پوست مرده را از سطح پوست بزدایید. بهتر است از کرم های مرطوب کننده استفاده و روزی ۲ بار پوست خود را تمیز و مرطوب کنید.
آلودگی هوا و اشعه ماوراء بنفش، این دو از عوامل مهم خشکی و بدون آب ماندن پوست هستند. کسانی که این نوع از پوست را دارند، باید روزانه از ضد آفتاب استفاده کنند و کمتر صورت خود را با صابون‌های قوی که خاصیت قلیایی دارند، بشویند. چون این صابون‌ها میزان PH پوست را به بالاتر از 7 رسانده و پوست را خشک‌تر می کند.

سعی کنید هیچ گاه از صابون معطر استفاده نکنید. زیرا این صابون‌ها حاوی افزودنی‌های شیمیایی بیشتری هستند. بهتر است از صابون‌های گلسیرینه یا صابون‌های چرب که دارای PH  خنثی هستند استفاده کنید. چون دارای مرطوب کننده هستند و پوست را هیدراته نمی‌کنند. استفاده از مرطوب کننده و صابون‌های مایع و یا شامپوهای بدن، PH پوست شما را به تعادل می‌رساند .

علاوه برتمام این‌ها، عواملی که ذکر شده، خشکی پوست ممکن است عامل داخلی داشته باشد. مثل: کمبود پروتئین که به دنبال یک رژیم غذایی سخت، اغلب موجب خشکی پوست خواهد شد، مشکلات هورمونی نظیر کم کاری غده ی تیروئید، استفاده برخی از داروها چون آلوتان که برای درمان آکنه به کار برده می شود و دربرخی از موارد نادر برخی از سرطان ها ازجمله لنفوم نیز می تواند از عوامل خشکی پوست باشد .

جالب است بدانید که اگرچه آب برای داشتن پوست سالم بسیارمهم است اما کم خوردن آب به ندرت موجب خشکی پوست می گردد مگر اینکه فرد از لحاظ پزشکی دچار مشکلی باشد .هر چیز که میزان هورمون را افزایش دهد چون استرس، قاعدگی، بارداری، قرص های ضد بارداری و برخی از داروها می‌تواند آکنه را تشدید کند .

2.    پوستهای چرب :

این نوع پوست بیش از حد چربی که پوست نیاز دارد، تولید می کند. بنابراین پوست ظاهر چرب دارد. به علت رسوب چربی بیش از حد منافذ روی آن بند می آید و به آکنه و جوش های سرسیاه تبدیل می شود. پوست چرب دارای ظاهری زبر با منافذ بزرگی است. صورت این نوع افراد به خصوص بینی، پیشانی و چانه برق می زند. برای تشخیص این نوع پوست پس از شست وشوی صورت با آب و خشک کردن به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید.

وجود چربی زیاد روی دستمال کاغذی نشانه چرب بودن پوست است. این نوع پوست پس از شستن بلافاصله چرب می شود. پوست چرب نسبت به آکنه و جوش های سرسیاه مستعد است و باید تحت مراقبت های شدید قرار بگیرد. برای کاهش دادن رسوب چربی پوست را با محلول شست وشوی صورت که فاقد چربی است، بشویید و به طور مرتب روی آن را از پوست مرده تمیز کنید. نیازی به استفاده از کرم مرطوب کننده نیست.

اغلب اشخاصی که پوست چربی دارند با مشکل آکنه و یا جوش مواجه هستند .دیدن جوش در صورت هیچ کس خوشایند نیست. از هر بزرگسال در سن 25 تا 45 سال یک نفر مبتلا به آکنه است. اغلب افراد، آکنه را در دوره ی بلوغ تجربه می کنند زیرا در این دوره هورمون ها تقریباً در نوسان هستند. در واقع سه نفر از چهار نوجوان، مبتلا به آکنه است و این پدیده در پسران بیشتر از دختران وجود دارد. زمانی که غدد چربی بیش از حد چربی تولید کنند، چربی، باکتری و سلول های مرده، درون پوست، تجمع می‌کنند و جوش شکل می گیرد. اگر سرجوش مسدود شود، بدنه فولیکول مو، ورم کرده و سرجوش سفید می‌شود. اما اگر سرجوش بازبماند، سطح پوست تیره تر شده و جوش سرسیاه را به وجود می آورد.
که درهرصورت، خوشبختانه این اختلال پوستی به هیچ وجه خطرناک نیست گر چه اغلب آزاردهنده، گاهی دردناک و معمولاً موجب نازیبایی می شود و معمولاً در اعتماد به نفس فرد بسیار مؤثراست و گاهی در ارتباط با دیگران نیز موجب اختلال خواهد شد .
برای درمان آن تنها می توان از صابون ها یا پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کرد و محصولاتی را انتخاب کنید که دارای فرمول ضد آکنه باشند .

3.    پوست های معمولی:

پوست معمولی دارای میزان چربی مناسبی است و منافذ پوست اندازه عادی دارد. این نوع پوست نرم، شفاف با بافت صاف است. از آن جایی که پوست معمولی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است، نگهداری از آن آسان است و به ندرت آکنه و تغییر رنگ دراین نوع پوست دیده می شود. برای تشخیص این که آیا پوست معمولی دارید یا نه، صورت خود را با آب خالی و به طور کامل شست و شو دهید و سپس با حوله خشک کنید. یک دستمال کاغذی سفید بردارید و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید. اگر لایه یکنواخت از چربی روی دستمال دیده بشود، این به آن معناست که پوست شما معمولی است. توجه داشته باشید حتی اگر پوست معمولی دارید، احتمال بروز جو ش های سرسیاه و آکنه، باز هم وجود دارد.

4.    پوست ترکیبی:

این نوع پوست نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است بلکه ترکیبی از هر ۲ نوع پوست است. در قسمت‌های خاص صورت اغلب در پیشانی، بینی و چانه، چربی را نگه می دارد. درحالی که قسمت‌های دیگری ازجمله گونه و دورچشم، خشک است. برای تشخیص دادن این نوع پوست، پس از شست و شو و خشک کردن، صورت خود را با استفاده از دستمال کاغذی به آرامی پاک کنید. وجود چربی تنها در برخی از قسمت های صورت، نشانه پوست ترکیبی است.

بیشتر افراد دارای این نوع پوست به هنگام انتخاب محصولات آرایشی، سردرگم می شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست سبب متعادل شدن چربی در صورت می شود. قسمت های چرب را به طور منظم تمیز و قسمت خشک را نیز به طور منظم چرب کنید.

5.    پوست حساس:

این نوع پوست نسبت به چند نوع عامل از جمله آب و هوا، دما و مواد شیمیایی آسیب پذیر است. برای شناسایی این نوع پوست باید عواملی را که به پوست شما آزار می رساند، درنظر بگیرید. اگر کار زیبایی روی پوست مانند برداشتن ابرو در خانم ها ناراحتی پوستی ایجاد می کند، پس پوست حساسی دارید.


دانلود رایگان مقاله «پوست و انواع آن»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *